Frank lanceert Slim Verwarmen vlak voor winter

Geplaatst op: 29 oktober 2025
Enexis gaf onlangs een waarschuwing af. Op koude momenten in de winter dreigt stroomuitval in Nederland. Netcongestie is een spook dat nog lang zal rondwaren. En dat is problematisch omdat de belasting op gas steeds hoger wordt. We kunnen ons er maar beter tegen wapenen. Frank Energie introduceert vandaag haar nieuwste slimme dienst: Slim Verwarmen.
Met deze nieuwe dienst kan Frank de warmtepomp van haar klanten automatisch slim aansturen. Zo bespáren deze huishoudens én helpen ze het stroomnet te ontlasten, zonder in te leveren op comfort.
Stijgende belasting op gas en een overbelast stroomnet
Vanaf 2026 stijgt de energiebelasting op gas opnieuw. In 2027 volgen Europese maatregelen (bijmenging groen gas en ETS-2) die de kale gasprijs nog eens met zo’n 75% kunnen verhogen. Tegelijkertijd is het stroomnet in grote delen van Nederland overbelast. De verplichte invoering van de hybride warmtepomp is daarom uitgesteld: we moeten van het gas af, maar het stroomnet kan het nog niet aan.
“Het is een klassiek kip-en-ei-probleem,” zegt Luuk Verbeek, product owner slimme diensten bij Frank Energie. “Zonder elektrificatie komen we niet van het gas af, maar als we alles tegelijk aansluiten, loopt het net vast. De oplossing is om slimmer met energie om te gaan.”
Slimme aansturing als oplossing
Met ‘Slim Verwarmen’ kan Frank als enige energieleverancier in Nederland warmtepompen automatisch en op afstand aansturen via een slim algoritme. Dat bepaalt op elk moment van de dag hoe het apparaat het beste kan draaien: tegen de laagste prijs en met de meeste steun voor het stroomnet. Frank zet de warmtepomp daarbij in op meerdere energiemarkten.
De klant merkt niets van de aansturing en behoudt volledig comfort. “Je verbruikt dus niet minder stroom, maar je neemt af op goedkopere momenten” licht Luuk toe.
De besparingen die Frank realiseert, worden maandelijks uitgekeerd – gemiddeld wordt zo’n €250 per jaar verwacht.
Van probleem naar kans
Door apparaten zoals warmtepompen, laadpalen en batterijen slim aan te sturen, ontstaat letterlijk ruimte op het stroomnet. Dat helpt lokale knelpunten op te lossen en maakt verdere elektrificatie mogelijk.
“Met slimme sturing versnellen we de energietransitie in plaats van haar te vertragen,” zegt Thomas Hulshof, oprichter van Frank Energie. “Onze klanten helpen het net stabiel te houden én verlagen hun energierekening. Zo maken we duurzame energie betaalbaar en haalbaar voor iedereen. Met de introductie van ‘Slim Verwarmen’ kunnen door Frank nu alle elektrische grootverbruikers in huis slim worden aangestuurd. We zijn erg trots op deze lancering.”
Hoe werkt ‘Slim Verwarmen’ voor de consument?
Nederland telt momenteel zo’n 700.000 warmtepompen. Wetgeving om extra groei te stimuleren is door ons kabinet vorig jaar uitgegumd, omdat meer elektrische verwarming tot grotere problemen op ons stroomnet kan leiden.
“Juist daarom is het belangrijk dat we de overstap naar elektrische alternatieven, zoals de warmtepomp, zo aantrekkelijk mogelijk maken,” vult Luuk Verbeek aan. “Met ‘Slim Verwarmen’ zorgen we ervoor dat warmtepompen niet alleen betaalbaarder worden in gebruik door veel te besparen, maar tegelijkertijd ook helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verlagen.”
Hoe werkt het dan? “Simpel.” vervolgt Luuk: “Door de warmtepomp iets eerder of later aan of uit te zetten kunnen we helpen het stroomnet te ontlasten. De daarmee behaalde voordelen keren we uit aan de klant. Die ziet elke dag in de Frank app wat hij door onze sturing bespaart en krijgt die voordelen maandelijks uitgekeerd.”
Na activatie van ‘Slim Verwarmen’ zal Frank’s algoritme eerst het gedrag van de warmtepomp bestuderen. Elk huishouden is anders en voor elke klant kan zo vastgesteld worden wat de warmtebehoefte is in relatie tot de isolatiegraad van huis. “Dat duurt een paar weken en dan snapt ie het wel.” zegt Luuk. “Daarna kunnen we starten met de aansturing en begint het besparen.”
De bewoner merkt niets van de aansturing, er is geen verlies van comfort, zegt Frank. Gebruikers van de dienst kunnen er wel voor kiezen om Frank meer optimalisatieruimte te geven (in stapjes van 0,5 °C) in ruil voor hogere besparingen. Dat kan eenvoudig geregeld worden in de app van Frank.
Wie kan meedoen aan ‘Slim Verwarmen’?
Frank kan jouw warmtepomp aansturen als je een dynamisch contract afsluit bij Frank en de dienst ‘slim verwarmen’ activeert in de app. Heb je een merk warmtepomp dat voorkomt in onderstaand lijstje? Dan kun je meedoen. Check zeker ook de FAQ over deze dienst.
Bij activatie van de dienst zal Frank via een cloud-to-cloud verbinding contact leggen met je warmtepomp. Extra hardware is in de meeste gevallen niet nodig.

Wat levert het op?
Voor een gemiddeld huishouden, van vier personen in een tussenwoning met een elektrische warmtepomp, verwacht Frank bij de standaard instelling zo’n 250 EUR per jaar te kunnen besparen. Bij een groter/kleiner huishouden zijn die besparingen hoger/lager. Ook verschilt het per type warmtepomp. Bij een lucht/lucht warmtepomp of airco is de besparing lager. Daar schat Frank in de helft van genoemde besparingen te halen.
Lees hier onze FAQ's over Slim Verwarmen.

Partnership Frank & DeWarmte
Tegelijkertijd met de introductie van Slim Verwarmen kondigt Frank zijn samenwerking met DeWarmte aan. “In ons open model werken wij niet exclusief samen met fabrikanten van warmtepompen. Toch zijn we erg trots op deze eerste samenwerking met DeWarmte. Zij zijn met hun innovatieve producten terecht één van de snelst groeiende leveranciers van warmtepompen in Nederland.” aldus Hulshof van Frank Energie.
Sander Wapperom, founder van DeWarmte sluit zich hierbij aan. “Met DeWarmte willen we heel Nederland van het gas af helpen. Onze slimme warmtepompen zorgen nu al voor een enorme besparing bij huishoudens. Frank Energie is als voorloper op slimme sturing van energiesystemen een logische partner voor ons. Sinds dag één richten wij ons op de ontwikkeling van de slimste warmtepomp van Nederland, en dankzij deze samenwerking kunnen klanten van Frank Energie straks nóg meer besparen.”
Over DeWarmte
DeWarmte maakt het voor Nederlandse huishoudens eenvoudig om van het gas af te gaan, stapsgewijs met een hybride warmtepomp of in één keer met een volledig elektrisch systeem. Omdat DeWarmte zijn eigen warmtepompen ontwikkelt én installeert, blijven de kosten laag en de kwaliteit hoog. Inmiddels bestaat het team uit meer dan 60 specialisten en werd DeWarmte bekroond met onder meer de iF Design Award en de ASN Wereldprijs.

Tessa de Boer
Content Marketeer
Als content marketeer bij Frank Energie werkt Tessa aan uiteenlopende communicatiekanalen: van kennisbankartikelen tot social media, website en e-mailmarketing. Ze maakt complexe energiethema’s begrijpelijk en toegankelijk, zodat klanten inzicht krijgen in hun mogelijkheden en meer grip krijgen op hun energie.














